Keskellä Islannin vuonomaisemia on paikka nimeltä Loðmundarfjörður ja siellä aviopari Ólafur ja Jóhanna. Naapureita ei näy mailla halmeilla, mutta piha on täynnä pienen pieniä mökkejä ja mukavan näköisiä heinäkasoja.
Dokumentti näyttää, että niille löytyy kysyntää, kun tuhansia lintuja matkaa paikkaan pesimään. Silloin lintujen ihmistovereiden on ryhdyttävä hommiin: tarvitaan pesäaineksia ja variksenpelättimiä, on tiirailtava tähystystornista kettuja ja lokkeja, jotka havittelevat munia, ja on tehtävä kaikkensa niiden loitolla pitämiseksi. Onneksi apuun saapuvat ystävät, vävypoika ja lastenlapset. Nämä ihmiset, jotka pistävät päiväunille heinäkasaan ja juovat päälle kupit vahvaa kahvia, muodostavat oman lintuparvensa.
Elokuva on kuin matka mummolaan. Netti ei toimi, ja kaikki on ollut vuosikymmeniä paikallaan. Katsojasta ei yritetä kaivaa ulos tiettyjä tunteita, vaan lintukodon arkisia toimia saa tarkastella rauhassa. Kaunis lintu- ja luontokuvaus päästää tarpeeksi lähelle. Elämä eläinten kanssa on myös yllätyksiä täynnä. Välillä linnunpoikaset tepastelevat ihmisen perässä vuoristopuroon uimaan, ja välillä kuumeinen karitsa tarvitsee hoivaa.
Mika Kaurismäen osaohjaama Amongst the Birds on herttaisen hauska kuvaus luonnon kiertokulusta ja jokakeväisestä elämän paluusta. Ihminen ei voi olla kauhean paha, jos välittää muuttolinnuista.
Martta Tuppurainen