kesäkuuta
2024
elokuvajuhlat
Ohjelmakartta
SODANKYLÄN ELOKUVAJUHLAT / MIDNIGHT SUN FILM FESTIVAL 14.–18.6.2023
Keskiviikko / Wednesday
Lapinsuu | Iso teltta / Big tent | Koulu / School | Kitisen kino / Cinema Kitinen | |
---|---|---|---|---|
1 |
11:30 Gray:
ARMAGEDDON TIME# K12 e/- 1.54 |
--- |
11:45 Lu:
THE SHADOWLESS TOWER# K12 x/e 2.24 |
--- |
2 |
14:45 Dardenne & Dardenne:
TORI AND LOKITA# K12 f/e 1.29 |
14:30 Härö / Andonov:
RAKKAANI MERIKAPTEENI# S e/s 1.43 (+ BLUE NOTE K12 e/s,r 0.22) // 2.05 |
15:00 Saura:
WALLS CAN TALK# S es/e 1.15 |
14:45 Rask:
UNIVERSUMIN KAIUT – KAIJA SAARIAHON MUSIIKKI# S s,e,f/e TN 1.20 |
3 |
17:00 Västinsalo:
PALIMPSEST# K12 s/e TN 1.49 |
17:00 Diop:
SAINT OMER# K12 f/e 2.02 |
17:00 Master Class (Olaf Möller) – Bulajić:
TRAIN WITHOUT A TIMETABLEK7 x/e 2.00 |
16:45 Thoret:
MICHAEL CIMINO, UN MIRAGE AMÉRICAINK7 e/- 2.11 |
4 |
19:30 Avajaisnäytös/Opening Film – Ripstein:
THE CASTLE OF PURITY# K12 es/e 1.50 |
20:00 Pölönen:
HAMSTERIT# K7 s/- 1.52 |
19:30 Davies:
BENEDICTION# K12 e/- 2.17 |
19:45 Maurel:
I HAVE ELECTRIC DREAMS# K16 es/e 1.43 |
5 |
22:15 Loznitsa:
THE NATURAL HISTORY OF DESTRUCTION# K12 e,g/e TN 1.52 |
22:15 Myllylahti:
METSURIN TARINA# K12 s/e TN 1.39 |
22:30 Mouret:
DIARY OF A FLEETING AFFAIR# K12 f/e TN 1.40 |
22:15 Oakley:
BLUE JEAN# K12 e/s 1.37 |
6 |
01:00 Oddsson:
DRIVING MUM# K12 x/e 1.52 |
00:45 Geller & Goldfine:
HALLELUJAH: LEONARD COHEN, A JOURNEY, A SONG# S e/- 1.55 |
01:00 Suni:
SYDÄNPETO# K16 r,s,g,e/s,r TN 1.42 |
00:45 Hopkins:
A BUNCH OF AMATEURS# K7 e/e 1.35 |
Torstai / Thursday
Lapinsuu | Iso teltta / Big tent | Koulu / School | Kitisen kino / Cinema Kitinen | |
---|---|---|---|---|
1 |
10:15 Sakamoto:
OKIKU AND THE WORLD# K12 x/e 1.30 |
10:00 Touzani:
THE BLUE CAFTAN# K12 x/e,s 2.02 |
10:00 Aamukeskustelussa / In Discussion With:
SERGEI LOZNITSAe/s 2.00 |
10:00 Paavilainen:
KIKKA!# K12 s/e TN 1.55 |
2 |
12:30 Loznitsa:
MY JOYK16 v/e TN 2.08 |
12:30 Mouret:
SYDÄMEN ASIA(T)# K7 f/s,r TN 2.02 |
12:45 Vidak:
CINÉMA LAIKA# K7 e,s,f/e TN 1.21 |
12:30 Jasný:
ELÄKÖÖN ITSEMURHAAJA!S g,s/s TN 1.55 |
3 |
15:15 Lynch:
MULHOLLAND DRIVEK16 e,es,f/s,r TN 2.27 |
15:30 Honoré:
WINTER BOY# K16 f/e 2.01 |
15:15 Jarva:
RUUSUJEN AIKAK12 s/e 1.51 |
15:45 Master Class (Olaf Möller) – Tanhofer:
HAPPINESS COMES AT NINE O’CLOCKK12 x/e 1.41 |
4 |
18:15 Hogg:
THE ETERNAL DAUGHTER# S e/- 1.36 |
18:30 Suonpää:
ILVESKUISKAAJAS s/e TN 1.20 |
18:15 Loznitsa:
THE KIEV TRIALK12 v,g,x/e TN 1.46 |
18:15 Ivory & Gardner:
A COOLER CLIMATEK7 e/- 1.15 |
5 |
20:45 Hallbjörnsson:
MEGAS# K12 x/e TN 1.30 |
20:45 Salmenperä:
KUPLA# K12 s/e TN 1.43 |
20:30 Arkkitehtuuri (Ehsan Khoshbakht) – Szabó:
PALOMIEHENKATU 25K12 x/e 1.37 |
20:30 Taviani:
LEONORA ADDIOK12 i/e 1.30 |
6 |
23:00 Almereyda:
NADJA# K12 e/es TN 1.33 |
23:15 (esilaulajana Olavi Uusivirta):
SUOMI FINLAND SING-ALONG: KOTIMAISEN ELOKUVAN KARAOKEKIMARAK7 s/s 1.15 |
23:00 Hints:
SMOKE SAUNA SISTERHOOD# K12 x/e 1.29 |
23:15 Espada:
BUÑUEL: A SURREALIST FILMMAKERK7 es/e 1.23 |
7 |
01:00 Cimino:
LOHIKÄÄRMEEN VUOSIK16 e,x/s 2.15 |
01:00 M. Kaurismäki:
HASSISEN KONE 40 VUOTTA MYÖHEMMIN / DOKUMENTTIELOKUVAS s/r 1.20 |
01:00 Ripstein:
DEVIL BETWEEN THE LEGSK12 es/e 2.27 |
01:00 Bonzel:
FLICKERING GHOSTS OF LOVES GONE BY# K7 f/e 1.37 |
Perjantai / Friday
Lapinsuu | Iso teltta / Big tent | Koulu / School | Kitisen kino / Cinema Kitinen | |
---|---|---|---|---|
1 |
10:00 Diop:
SAINT OMER## K12 f/e 2.02 |
10:30 Skolimowski:
EO# K16, i,e,f,es,x/s,r 1.28 |
10:00 Aamukeskustelussa / In Discussion With:
EMMANUEL MOURETe/s 2.00 |
10:15 Hopkins:
A BUNCH OF AMATEURS## K7 e/e 1.35 |
2 |
12:45 Mouret:
THE ART OF LOVE# K12 f/e TN 1.25 |
12:30 Ripstein:
THE PLACE WITHOUT LIMITSK16 es/e 1.50 |
12:30 M. Kaurismäki:
MIELENSÄPAHOITTAJA ESKORTTIA ETSIMÄSSÄ# K7 s/e TN 1.49 |
12:45 van Ingen & Taanila:
MONICA IN THE SOUTH SEASS e,x/s,e TN 1.12 |
3 |
15:00 Lynch:
THE STRAIGHT STORY# S e/s,r TN 1.52 |
15:00 Loznitsa:
IN THE FOG# K12 v/e TN 2.07 |
15:00 Arkkitehtuuri (Helmi Kajaste) – Tati:
ENONI ON TOISTA MAATAS f/e,r 1.56 |
15:30 Master Class (Olaf Möller) – Vajda:
SEKI’S ROLLING, WATCH OUT!K12 x/e 1.25 |
4 |
17:45 Mouret:
VENUS AND FLEUR# K7 f/e TN 1.20 |
17:45 Péretié:
THE RISE AND FALL OF JACQUES TATIS f/e 1.00 |
17:45 Master Class (Ehsan Khoshbakht) – Shahid-Saless:
FAR FROM HOMEK7 x,g/e 1.31 |
18:00 Rask:
UNIVERSUMIN KAIUT – KAIJA SAARIAHON MUSIIKKI## S s,e,f/e TN 1.20 |
5 |
20:15 Zlotowski:
MUIDEN LAPSETS f/s,r 1.44 |
20:00 Mykkäelokuvakonsertti / Silent Film Concert (säest./acc. Bye, Lau Nau, Svensson) – Sjöström:
INGEBORG HOLMS -/r,e,s 1.13 |
20:15 Dardenne & Dardenne:
TORI AND LOKITA## K12 f/e 1.29 |
20:30 Bonzel:
FLICKERING GHOSTS OF LOVES GONE BY## K7 f/e 1.37 |
6 |
22:30
KOTIMAINEN YLLÄTYSENSI-ILTATN |
22:45 Ripstein:
THE BLACK WIDOW# K16 es/e 1.28 |
22:30 Hogg:
THE ETERNAL DAUGHTER## S e/- 1.36 |
22:30 Mackendrick:
WHISKY GALORE!S e/r 1.22 (+ esittely/introduction e/-) |
7 |
01:00 Honoré:
WINTER BOY## K16 f/e 2.01 |
01:30 Elokuvakonsertti (Maustetytöt) – A. Kaurismäki:
TULITIKKUTEHTAAN TYTTÖK12 s/- 1.06 |
01:00 Touzani:
THE BLUE CAFTAN## K12 x/e,s 2.02 |
01:15 Almereyda:
NADJA## K12 e/es 1.33 |
8 |
03:30 Lynch:
LOST HIGHWAYK16 e/s, 2.15 |
03:30 Paavilainen:
KIKKA!## K12 s/e 1.55 |
03:15 Maurel:
I HAVE ELECTRIC DREAMS## K16 es/e 1.43 |
03:15 Sakamoto:
OKIKU AND THE WORLD## K12 x/e 1.30 |
9 |
06:00 M. Kaurismäki:
CHA CHA CHAK7 s/e 1.31 |
--- |
--- |
--- |
10 |
08:15 Saikkonen:
TAKIAISPALLOK12 s/- TN 1.19 |
--- |
--- |
--- |
Lauantai / Saturday
Lapinsuu | Iso teltta / Big tent | Koulu / School | Kitisen kino / Cinema Kitinen | |
---|---|---|---|---|
1 |
10:00 Davies:
BENEDICTION## K12 e/- 2.17 |
10:15 Myllylahti:
METSURIN TARINA## K12 s/e TN 1.39 |
10:00 Aamukeskustelussa / In Discussion With:
MARY SWEENEY(11:00 Twin Peaks ep. 2.7.) e/s 2.00 |
10:15 Oddsson:
DRIVING MUM## K12 x/e 1.52 |
2 |
12:45 Mouret:
DIARY OF A FLEETING AFFAIR## K12 f/e TN 1.40 |
12:30 Loznitsa:
A GENTLE CREATUREK16 v/e TN 2.23 |
12:30 Arkkitehtuuri (Juhani Pallasmaa) – Hitchcock:
KÖYSIK12 e/s,r 1.19 (elokuva alkaa/film starts at 14) |
13:00 Master Class (Olaf Möller) – Mimica:
MONDAY OR TUESDAYK12 x/e 1.17 |
3 |
16:00 Saura:
WALLS CAN TALK## S es/e 1.15 |
15:45 A. Kaurismäki:
KUOLLEET LEHDET# K7 s/e TN 1.21 |
15:45 Master Class (Jennifer Barker):
TŠEKKILÄINEN ANIMAATIO – ARVOITUKSELLISIA ESINEITÄ KULTA-AJALTAS 1.30 |
15:45 Sweeney:
BARABOO (+ WAKING DREAM)# K12 e/- TN 1.42 |
4 |
18:00 Ivory:
MAURICEK12 e/s,r 2.21 |
18:15 Mykkäelokuvakonsertti / Silent Film Concert (säest./acc. Lau Nau, Tiheäsalo, Yli-Tepsa) – Borzage:
SEITSEMÄNNESSÄ TAIVAASSAS -/e,s 1.58 |
18:00 Lu:
THE SHADOWLESS TOWER## K12 x/e 2.24 |
18:30 Pölönen:
HAMSTERIT## K7 s/- 1.52 |
5 |
21:00 Ripstein:
THE REALM OF FORTUNEK16 es/e 2.10 |
21:00 Gray:
ARMAGEDDON TIME## K12 e/- 1.54 |
21:00 Härö // Andonov:
RAKKAANI MERIKAPTEENI## S e/s 1.43 (+ BLUE NOTE K12 e/s,r 0.22) // 2.05 |
21:15 Powell & Pressburger:
I KNOW WHERE I'M GOINGS e/- 1.32 (+ esittely/introduction e/-) |
6 |
23:30 Buñuel:
TÄMÄ INTOHIMON HÄMÄRÄ KOHDEK12 f,es/s,r 1.43 |
23:45 (esilaulajana Ismo Alanko) – M. Kaurismäki:
HASSISEN KONE – KARAOKENÄYTÖSs/s 1.00 |
23:30 Wagner:
EISMAYER# K16 g/e TN 1.27 |
23:30 Mouret:
CAPRICEK7 f/e TN 1.41 |
7 |
01:30 Ripstein:
THE BLACK WIDOW## K16 es/e 1.28 |
01:30 Skolimowski:
EO## K16 i,e,f,es,x/s,r |
01:30 Master Class (Mika Taanila):
KOKEELLISEN ELOKUVAN YÖKOULUS 1.21 |
01:45 Aaltonen:
MITEN KORJATA MAAILMAK7 s/e 1.15 |
8 |
03:15 Lynch:
TWIN PEAKS – TULI KULJE KANSSANIK16 e/s,r 2.14 |
03:15 Suni:
SYDÄNPETO## K16 r,s,g,e/s,r 1.42 |
03:30 Geller & Goldfine:
HALLELUJAH: LEONARD COHEN, A JOURNEY, A SONG## S e/- 1.55 |
03:30 Mouret:
VENUS AND FLEUR## K7 f/e 1.20 |
Sunnuntai / Sunday
Lapinsuu | Iso teltta / Big tent | Koulu / School | Kitisen kino / Cinema Kitinen | |
---|---|---|---|---|
1 |
10:00 Sweeney:
BARABOO (+ WAKING DREAM)## K12 e/- 1.42 |
10:15 Sid:
RISTO RÄPPÄÄJÄ JA VILLI KONES s/e 1.16 |
10:00 Aamukeskustelussa / In Discussion With:
MIKA KAURISMÄKI(11:00 Yötyö s/- 0.43) e/s 2.00 |
10:15 Loznitsa:
THE NATURAL HISTORY OF DESTRUCTION## K12 e,g/e 1.52 |
2 |
12:30 Bresson:
BALTHAZARK16 f/r,e 1.35 |
12:30 M. Kaurismäki:
MIELENSÄPAHOITTAJA ESKORTTIA ETSIMÄSSÄ## K7 s/e TN 1.49 |
12:45 Keskusteluohjelma:
LEFFARAATI1.30 |
12:45 Ripstein:
THE CASTLE OF PURITY## K12 es/e 1.50 |
3 |
15:00 Hints:
SMOKE SAUNA SISTERHOOD## K12 x/e TN 1.29 |
15:00 A. Kaurismäki:
KUOLLEET LEHDET## K7 s/e TN 1.21 |
15:00 Master Class (Jennifer Barker) – Zeman:
SALAISUUKSIEN SAARIS x/s 1.20 |
15:00 Hallbjörnsson:
MEGAS## K12 x/e TN 1.30 |
4 |
17:00 Wagner:
EISMAYER## K16 g/e TN 1.27 |
17:00 Salmenperä:
KUPLA## K12 s/e 1.43 |
17:00 Master Class (Olaf Möller) – Berković:
ROUNDABOUTK12 x/e 1.35 |
17:30 Mouret:
THE ART OF LOVE## K12 f/e 1.25 |
5 |
19:15 Västinsalo:
PALIMPSEST## K12 s/e 1.49 |
19:00 Mouret:
SYDÄMEN ASIA(T)## K7 f/s,r 2.02 |
19:15 Lynch:
THE STRAIGHT STORY## S e/s,r 1.52 |
19:00 Loznitsa:
IN THE FOG## K12 v/e 2.07 |
6 |
21:30 A. Kaurismäki:
KUOLLEET LEHDET### K7 s/e 1.21 |
--- |
21:30 Oakley:
BLUE JEAN## K12 e/s 1.37 |
21:45 Vidak:
CINÉMA LAIKA## K7 e,s,f/e TN 1.21 |
MERKKIEN SELITYKSET:
# = elokuva uusitaan / will be screened again; ## = uusinta / rerun; ikärajat: S = sallittu, K7 = sallittu yli 7-vuotiaille; TN = tekijävieras näytöksessä / guest attending; suluissa + / in parenthesis + = lyhytfilmi alkukuvana / short film before the feature; kursiivi / in italics = lisäys ed. versioon / addition comp. to last ed.; kielten lyhenteet / language (dialogikieli/tekstityskieli tai tulkkauskieli, dialog/subtitles or translation): e = englanti/English, es = espanja/Spanish, f = ranska/French, g = saksa/German, i = italia/Italian, r = ruotsi/Swedish, s = suomi/Finnish, v = venäjä/Russian, x = muu kieli/other language; kesto 1.20 = 1 t 20 min; * = muutos / change in the program; ** = alkamisaika muuttunut / start time changed