Priscilla – Aavikon kuningatar

Ohjaaja: Stephan Elliott

Maa: Australia

Vuosi: 1994

Kesto: 102 min

Kielet: englanti

Alkup. nimi: The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

Kategoria: , , , , , ,

Maskuliinisuus ja feminiinisyys saavat äärimmäisiä, myös parodisia ja väkivaltaisia muotoja riemukkaassa aussiklassikossa. Päähenkilöt muodostavat esiintyjäryhmän, joiden askeleet ovat paremmassa synkassa kuin heidän persoonansa. Tick (Hugo Weaving) on alakulttuuriklubeilla marinoitunut drag queen, jolla on omat syynsä suunnata sykkivästä rannikkokaupungista mantereen keskustaan. Mukaansa hän saa ikääntyvän esiintyjädiivan Bernadetten (Terence Stamp) ja Adamin (Guy Pearce), joka kääntää levottoman kukkoiluenergiansa kerta toisensa jälkeen räjähdysherkäksi performanssiksi – eikä hän tarvitse siihen lavaa.

Ohjaaja Stephan Elliott asettaa meikeillä, esiintymisasuilla ja katosta roikkuvilla nukeilla täytetyn bussin kiitämään läpi aavikon autiuden, ja kontrasti korostaa molempia. Pääosakolmikko ei asetu maisemaan kiinteästi kuin cowboyt vaan valloittaa hulmuavissa asuissaan kivenlohkareet kuin avaruuspukuiset astronautit kuun pinnalla.

Priscilla voitti Lizzy Gardinerin ja Tim Chappelin puvustuksesta täysin ansaitusti Oscar-pystin. Elokuva maksimoi niin draama- kuin komediasisältönsä paljetein, hunnuin ja laahuksin. Tyyli on hallussa myös karaokenäytöksen esilaulajalla Pola Ivankalla. Toisin kuin drag-artistit yleensä, hän ei tyydy huulisynkkaamaan elokuvan biisejä vaan heittäytyy niihin täysillä keuhkoillaan ja täydellä karismallaan.

Kaisu Tervonen