40. Sodankylän elokuvajuhlien karaokenäytöksiä täydentää Bruce Springsteenin musiikkiin pohjautuva Blinded by the Light (2019). Sen ja muiden karaokenäytösten sekä mykkäelokuvakonserttien lipunmyynti käynnistyy huomenna puoliltapäivin.
Vuoden 2025 Sodankylän elokuvajuhlien karaokenäytöksiin on lisätty laulaja-lauluntekijä Bruce Springsteenin musiikkiin pohjautuva Blinded by the Light (2019), joka vie amerikkalaismusiikin Thatcherin Britanniaan. Suomen Pomona näytöksen yhteislaulua johtaa Olavi Uusivirta.
Mykkäelokuvakonserttien ja karaokenäytösten ennakkolipunmyynti alkaa huomenna maanantaina 26.5. klo 12. Myyntiin tulevat seuraavien näytösten liput:
- Mykkäelokuvakonsertit: Viimeinen mies (pe 13.6.) ja Ahneus (la 14.6.)
- Karaokenäytökset: A Complete Unknown (to 12.6.), Rovaniemen markkinoilla (pe 13.6.) ja Blinded by The Light (la 14.6.)
Myös sarjakorttien ennakkomyynti käynnistyy maanantaina klo 12, mutta niillä voi lunastaa 12 euron näytöslippuja vasta keskiviikosta klo 12 alkaen.
Muiden näytöslippujen ennakkomyynti alkaa keskiviikkona 28.5. klo 12. Lippuja ei voi varata. Liput tulevat myyntiin festivaalin lippukauppaan.
Festivaalin ohjelmakartta julkaistaan kotisivuillamme maanantaina 26.5. klo 12.