Ohjelmakartta

SODANKYLÄN ELOKUVAJUHLAT ONLINE 17.–21.6.2021 / päivitetty 27.6.2021

Elokuvanäytökset vapautuvat katsottaviksi ohjelmakartan mukaisessa järjestyksessä ja ovat katsottavissa viiden päivän ajan. Ennakkoon ostetuilla lipuilla katseluoikeus on viisi päivää elokuvan ohjelmakarttaan merkitystä alkamisajasta. Elokuvan katseluun vapautumisen jälkeen ostetetuilla lipuilla katseluoikeus on voimassa viisi päivää lipun maksuhetkestä. Lisätietoa: Liput & katselualusta

Festaribaarin sisäänkäynti

Torstai / Thursday

Lapinsuu Iso teltta / Big tent Koulu / School Kitisen kino / Cinema Kitinen
1 16:00 Dante:
THE MACALUSO SISTERS
i/e 1.34 + alkukuvana Rohrwacher & JR: Omelia contadina i/e 9 min
16:00 Aamukeskustelussa:
ELINA SALO & ESKO SALMINEN
s/- 1.04 + s/- 1.03 / yht. 2.07
16:00 Aamukeskustelussa:
JACQUES DEMY & STANLEY DONEN
f/s 0.40 + e/s 1.46 / yht. 2.26
KESKIVIIKKONA 16.6. 13:30 Sodiksen festaribaari:
KUVAKOOSTE SODANKYLÄN ELOKUVAJUHLIEN JALKAPALLO-OTTELUISTA VUOSIEN VARRELTA
2 18:15 Tervetuloa!
AVAUSPUHE
s/- 11 min / katsottavissa etusivulla!
08:30–10:00 Sodiksen festaribaari:
AAMIAINEN KAISAN KANSSA
vapaamuotoinen aamukahvikeskustelutilaisuus, keskustelua vetää Kaisa Kukkola
3 18:30 Šepitko:
SIIVET
S v/s 1.25 + esittely (Lauri Piispa) 5 min
18:30 Guédiguian:
GLORIA MUNDI
f/e 1.46
18:30 Korhonen:
AATAMIN PUVUSSA JA VÄHÄN EEVANKIN
K7 s/e 1.44
15:00–17:00 Sodiksen festaribaari:
ONNENPYÖRÄ
vetäjänä Juha Kähärä / Ammattiliitto Pro
4 21:00 Durkin:
THE NEST
e/s 1.47
21:00 Grof:
SYKSYN JÄLKEEN SAAPUU KEVÄT
K12 x,s/s,r,e 1.14
21:00 Varda:
DOCUMENTEUR
e,f/e 1.05
18:00–19:00 Sodiksen festaribaari:
KESKUSTELU: UUDEN AJAN POPISTA VINTAGEN HELMIIN, LA LA LANDISTA AGIT PROPIIN JA BILLIEEN
keskustelemassa Iida Simes ja Aino Torttila
5 23:00 Faraut:
THE WITCHES OF THE ORIENT
x/e 1.40 + esittely (Olaf Möller) 7 min
23:00 Demy:
CHERBOURGIN SATEENVARJOT
S f,e/s 1.31
23:00 Jerzhanov:
A DARK, DARK MAN
x/e 2.10

Perjantai / Friday

Lapinsuu Iso teltta / Big tent Koulu / School Kitisen kino / Cinema Kitinen
1 09:00 Aamukeskustelussa:
DAGUR KÁRI & MAŁGORZATA SZUMOWSKA
e/- 0.41 + e/- 0.40 / yht. 1.21
09:00 Aamukeskustelussa:
ROBERT GUÉDIGUIAN
f/s 1.58
09:00 Aamukeskustelussa:
ATOM EGOYAN
e/- 1.28
08:30–10:00 Sodiksen festaribaari:
AAMIAINEN KAISAN KANSSA
vapaamuotoinen aamukahvikeskustelutilaisuus, keskustelua vetää Kaisa Kukkola
2 12:00 Cognet:
FROM WHERE THEY STOOD
g,x,f/e 1.50 + esittely (Olaf Möller) 6 min
12:00 Dash:
DAUGHTERS OF THE DUST
K7 e,f/s 1.53
12:00 Jurjev:
THE WHALER BOY
v,e/e 1.33
15:00–18:00 Sodiksen festaribaari:
ONNENPYÖRÄ
vetäjänä Juha Kähärä / Ammattiliitto Pro
3 15:00 Šepitko:
NOUSU
K16 v,g/s 1.51 + esittely (Lauri Piispa) 4 min
15:00 Haugerud:
BEWARE OF CHILDREN
x/e 2.37
15:00 Camilleri:
LUZZU
x/e 1.34
16:00–17:00:
KESKUSTELU: KUINKA KULTTUURI JA ALAN TYÖNTEKIJÄT ELVYTETÄÄN KORONATYRMÄYKSESTÄ
keskustelemassa Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Malinen sekä ohjaajat Susanna Kuparinen ja Heikki Kujanpää, keskustelun vetää kirjankustantaja Mika Rönkkö (katsottavissa Festival Scope -alustalla)
4 18:00 Thomson & Craighead:
THE TIME MACHINE IN ALPHABETICAL ORDER
K7 e/- 1.36 + esittely (Mika Taanila) 4 min
18:00 Szumowska & Englert:
NEVER GONNA SNOW AGAIN
x,v,f/e 1.53
18:00 Vaala:
LAVEATA TIETÄ
s/e 1.31
17:45–18:00 Sodiksen festaribaari:
ESITTELY: HYVIN KÄYTETTY AIKA -MESTARILUOKKA
Olaf Möller esittelee Barkerin, Taanilan ja Möllerin mestariluokkaohjelman
5 20:00 Bergroth:
TOVE
K12 r,s,e,f/s 1.56
20:15 Mykkäelokuva – Oxilia:
RAPSODIA SATANICA
i/e 0.45 + esittely (Olaf Möller) 4 min
20:00 Egoyan:
KUNNIAVIERAS
e/s 1.45
18:00–19:30 Sodiksen festaribaari:
KESKUSTELU: NAINEN ELOKUVASSA
keskustelemassa Jaana Kivi, Outi Hupaniittu ja Raija Talvio
6 22:30 Kári:
VIRGIN MOUNTAIN
K12 x/e 1.34
22:30 Erskine:
BILLIE
K12 e/s 1.38
22:30 Bonello:
ZOMBI CHILD
f,e,x/e 1.43
20:00–21:30 Sodiksen festaribaari:
KESKUSTELU: RILLUMAREI
keskustelemassa Hanna Yli-Tepsa (Rauhatäti), Karri Miettinen (Paleface) ja Timo K. Forss
7 00:30 Roehler:
ENFANT TERRIBLE
g,f,e/e 2.14 + esittely (Lauri Timonen) 6 min
00:30 D'Innocenzo & D'Innocenzo:
BAD TALES
i/e 1.38
00:30 A. Kaurismäki:
HAMLET LIIKEMAAILMASSA
K12 s/s,r,e 1.29
22:00 Sodiksen festaribaari:
Q&A: ZAIDA BERGROTH & TOVE
Q&A Tove-elokuvan ohjaajan Zaida Bergrothin kanssa
8 22:30– Sodiksen festaribaari:
KESKIYÖN AURINGON LAVATANSSIT
Virittäydy tunnelmaan Festival Scope -alustalla!

Lauantai / Saturday

Lapinsuu Iso teltta / Big tent Koulu / School Kitisen kino / Cinema Kitinen
1 09:00 Aamukeskustelussa:
HARRIET ANDERSSON
e/- 1.50
09:00 Aamukeskustelussa:
NANNI MORETTI
i/s 1.46
09:00 Aamukeskustelussa:
BERTRAND BONELLO
e/- 1.36
09:30–11:00 Sodiksen festaribaari:
AAMIAINEN KAISAN KANSSA
vapaamuotoinen aamukahvikeskustelutilaisuus, keskustelua vetää Kaisa Kukkola
2 12:00 Klimov:
TULE JA KATSO
K16 v,g,x/s 2.22 + esittely (Lauri Piispa) 5 min
12:00 Trueba:
THE AUGUST VIRGIN
es,e/e 2.05 + esittely (ohjaaja Jonás Trueba & näyttelijä Itsaso Arana) 4 min
12:00 Donner:
ANNA
K7 r/s 1.22
11:45–11:50 Sodiksen festaribaari:
ESITTELY: THE AUGUST VIRGIN
ohjaaja Jonás Trueban ja näyttelijä Itsaso Aranan tervehdys
3 15:00 Skolimowski, Solan & Brynych:
DIALOGUE 20-40-60
x/e 1.18 + esittely (Olaf Möller) 6 min
15:00
KOTIMAISET LYHYTELOKUVAT
s,e/e,- yht. 1.14
15:00 Côté:
SOCIAL HYGIENE
f/e 1.15 + esittely (ohjaaja Denis Côté) 4 min
14:45–14:50 Sodiksen festaribaari:
ESITTELY: SOCIAL HYGIENE
ohjaaja Denis Côtén tervehdys
4 17:30 Halttunen:
NÄIN PILVET KUOLEVAT
s,e,x/e 1.20 + esittely (Timo Vesala) 13 min
17:30 Kurosawa:
WIFE OF A SPY
x,e/e 1.55 + esittely (Olaf Möller) 6 min
17:30 Kaarna:
JÄÄKÄRIN MORSIAN
K16 s/- 1.41
15:00–17:30 Sodiksen festaribaari:
KESKUSTELU: ILMASTO
keskustelemassa Petteri Taalas, Elisa Vainio, Janne Korhonen ja Esa Turunen
5 20:00 Fontana:
AZOR
es,f,e/e 1.40
20:00 Moretti:
DEAR DIARY
i,e,x,/e 1.40
20:00 Loach:
MAA JA VAPAUS
e,es,x/s 1.49
18:00–20:00 Sodiksen festaribaari:
KESKUSTELU: MAA JA VAPAUS
keskustelemassa Mika Rönkkö, Katariina Lillqvist, Teivo Teivainen, Jouko Aaltonen ja Tuomas Rantanen
6 22:00 Bergman:
KESÄYÖN HYMYILYÄ
K12 r/s 1.49
22:15 Temple:
CROCK OF GOLD: A FEW ROUNDS WITH SHANE MACGOWAN
e/e 2.04
22:15 Kastle:
KUHERRUSKUUKAUSIMURHAAJAT
K16 e/e 1.47
20:00–22:00 Sodiksen festaribaari:
KESKUSTELU: EROTIIKKA ELOKUVASSA
keskustelemassa Vesa Varpula, Salla Nazarenko ja Jan Erola
7 00:30 Fassbinder:
QUERELLE
K16 e/s 1.48 + esittely (Lauri Timonen) 5 min
00:30 Marcello:
FOR LUCIO
i/e 1.19

Sunnuntai / Sunday

Lapinsuu Iso teltta / Big tent Koulu / School Kitisen kino / Cinema Kitinen
1 09:00 Aamukeskustelussa:
ANDREI KONTSHALOVSKI
e/- 1.53
09:00 Aamukeskustelussa:
CHANTAL AKERMAN & CLAIRE DENIS
f/s 0.46 + e/- 1.01 / yht. 1.47
09:00 Aamukeskustelussa:
BOB RAFELSON
e/- 1.55
SODIKSEN FESTARIBAARI
2 12:00 Loznitsa:
STATE FUNERAL
v/e 2.15
12:00 Denis:
BEAU TRAVAIL
f/s 1.32
12:00
LEFFARAATI
s/- 1.35
SODIKSEN FESTARIBAARI
3 15:00 Jankovics:
SON OF THE WHITE MARE
x/e 1.21 + esittely (Jennifer Barker) 11 min
15:00 Vinothraj:
PEBBLES
x/e 1.15 + esittely (Olaf Möller) 5 min
15:00 Herzog:
KASPAR HAUSERIN TAPAUS
K12 g/s 1.50
15:00–17:00 Sodiksen festaribaari:
KESKUSTELU: VENÄLÄINEN ELOKUVA
keskustelemassa Mia Öhman ja Lauri Piispa
4 18:00 Kontshalovski:
DEAR COMRADES!
v/e 1.56
18:00 Ferreri:
THE MAN WITH THE BALLOONS
i/e 1.25
18:00 Korhonen:
ROVASTIN HÄÄMATKAT
K7 s/e 1.47
17:00–18:30 Sodiksen festaribaari:
KESKUSTELU: JALKAPALLO ELOKUVASSA
keskustelemassa Mikä Rönkkö, Jussi Rantamäki, Kaisu Tervonen ja Atik Ismail
5 20:15 Fellini:
VETELEHTIJÄT
K16 i/s 1.49 + esittely (Lauri Timonen) 6 min
20:15 von Horn:
SWEAT
x,e/e 1.46
20:15 Nevejan:
ARE YOU THERE?
e,x/e 1.30
SODIKSEN FESTARIBAARI
6 23:00 Õunpuu:
VIIMEISET
K16 s/- 1.57
23:00 Iannucci:
THE DEATH OF STALIN
K12 e/s 1.47
23:00 Akerman:
ALMAYER’S FOLLY
f,e,x/e 2.07
SODIKSEN FESTARIBAARI

Maanantai / Monday

Lapinsuu Iso teltta / Big tent Koulu / School Kitisen kino / Cinema Kitinen
1 12:00 Aamukeskustelussa:
JAFAR PANAHI
x/s 1.48
12:00 Aamukeskustelussa:
STEFAN JARL
e/- 0.57
12:00 Aamukeskustelussa:
MARIO MONICELLI
i/s 1.27
SODIKSEN FESTARIBAARI
2 14:00 Panahi:
KOLME NAISTA
K12 x/s 1.40
14:00 Jarl & Lindqvist:
DOM KALLAR OSS MODS
r/e 1.40
14:00 Karu:
TUKKIPOJAN MORSIAN
S s/- 1.35
SODIKSEN FESTARIBAARI
3 16:00 Fellini:
HUIJARIT
K16 i,e,x/s 1.53 + esittely (Lauri Timonen) 5 min
16:00 Golubović:
FATHER
x/e 2.00
16:00
SUOMALAINEN ELOKUVA 1931: LYHYTFILMIT
s/- 0.39
15:00–18:00 Sodiksen festaribaari:
ONNENPYÖRÄ
vetäjänä Juha Kähärä / Ammattiliitto Pro
4 18:30 Yleisön toiveuusinta -double bill:
WIFE OF A SPY & NEVER GONNA SNOW AGAIN
x,e/e 1.55 + x,v,f/e 1.53
18:30 Monicelli:
LEMMENVARAS
S i/e 1.46
18:30 Randla:
NÄKEMIIN NEUVOSTOLIITTO
K12 x,s,v/s 1.31
SODIKSEN FESTARIBAARI

MERKKIEN SELITYKSET:
# = elokuva uusitaan / will be screened again; ## uusinta / rerun; ikärajat: S = sallittu, K7 = sallittu yli 7-vuotiaille; Q&A = tekijän haastattelu; kielten lyhenteet / language (dialogikieli/tekstityskieli tai tulkkauskieli, dialog/subtitles or translation): e = englanti/English, es = espanja/Spanish, f = ranska/French, g = saksa/German, i = italia/Italian, r = ruotsi/Swedish, s = suomi/Finnish, v = venäjä/Russian, x = muu kieli/other language; kesto 1.20 = 1 t 20 min; * = muutos / change in the program; ** = alkamisaika muuttunut / start time changed