Ohjelmakartta

MIDNIGHT SUN FILM FESTIVAL 14.-18.6.2017 / version 3.0 – 17.6.2017

Keskiviikko / Wednesday

Lapinsuu Iso teltta / Big tent Koulu / School Pieni teltta / Small tent
1 16:00 Saura:
IBERIA
# es/s 1.37
16:00 Philippe:
78/52
# K16 e/- 1.31
16:00 Assayas:
PERSONAL SHOPPER
# K12 f/e 1.45
16:00 Vilhunen:
KEPPIHEVOSTEN VALLANKUMOUS / HOBBYHORSE REVOLUTION
# S s/e TN 1.28
2 18:00
KOTIMAISET LYHYTELOKUVAT / FINNISH SHORT FILMS
# K16 s/e TN 1.23
18:00 Wajda:
AFTERIMAGE
# K12 x/e 1.40
18:00 kokonada:
COLUMBUS
# S e/- 1.40 ¤
18:15 Gund & Kyi:
CHAVELA
# K7 e,es/e 1.30
3 20:00 Avajaisnäytös / Opening Screening - Fassbinder:
MARRIAGE OF MARIA BRAUN
# K12 g/e TN 2.01
20:15 Karukoski:
TOM OF FINLAND
# K12 s/e 1.56
20:15 Reichardt:
CERTAIN WOMEN
# K7 e/- 1.47
20:30 Hristov:
A GOOD POSTMAN
# S x/e 1.22
4 22:45 Mindadze:
SOARING
# K12 v/e 1.23
22:45 Carte Blanche (Esko Valtaoja) - Godard:
KIINATAR
S f/s 1.36
22:45 Master Class (Möller & Taanila) -
NUCLEAR SHORTS "The Century of an Atom"
K16 x/e 1.40
22:45 Tapiovaara
VARASTETTU KUOLEMA
K7 s/- 1.41
5 1:00 Bonello:
HOUSE OF TOLERANCE
# K16 f/e TN 2.02
1:00 Yeon:
TRAIN TO BUSAN
# K16 x/e 1.58
1:15 Saura:
BLOOD WEDDING / VEREN HÄÄT
# K7 e/s 1.11
1:00 Baumbach & Paltrow:
DE PALMA
# K12 e/- 1.50

Torstai / Thursday

Lapinsuu Iso teltta / Big tent Koulu / School Pieni teltta / Small tent
1 10:00 Jude:
SCARRED HEARTS
# K12 x/e 2.21
10:00 Törhönen:
RAJA 1918 / THE BORDER
K16 s/e 1.57
10:00 Aamukeskustelussa / In Discussion With:
HANNA SCHYGULLA
e/s (+ alkukuva / opening movie: Imbert - Hanna Schygulla Documentary 1.0 f,e/e)
10:30 Okazaki:
MIFUNE: THE LAST SAMURAI
# K12 e,x/e 1.20
2 12:30 Carte Blanche (Esko Valtaoja) - Tarkovski:
PEILI
K12 v/s 1.47
12:30 Scola:
HYVÄÄ YÖTÄ, MAJESTEETTI
i/s,r TN 2.09
12:45 Vilhunen:
TYTTÖ NIMELTÄ VARPU / LITTLE WING
# K12 s/e TN 1.38 ¤
12:45 Vapaa pääsy - Mestariluokka (Lauri Piispa) s/- 1.0 -
SUOMIFILMIN KADONNEET AARTEET
14:15 Vapaa pääsy - SODANKYLÄ-PALKINNON JAKO 0.30
3 15:15 Master Class (Möller & Taanila) - Mindadze:
INNOCENT SATURDAY
K12 v/e 1.39
15:30 Kaurismäki:
TOIVON TUOLLA PUOLEN / THE OTHER SIDE OF HOPE
# K12 s/e TN 1.38 ¤
15:15 Bonello:
THE PORNOGRAPHER
K16 f/e TN 1.48
15:30 Pakkasvirta
VIHREÄ LESKI / THE GREEN WIDOW
K12 s/e TN 1.16
4 17:45 Laine
VIRAALI / VIRALITY
K12 s/e TN 1.51
17:45 Godard:
INTOHIMO
K12 f/s TN 1.28
17:45 Tavernier:
JOURNEY THROUGH FRENCH CINEMA
S f/e 3.10
17:45 Master Class (Möller & Taanila) -
NUCLEAR MOVIES "Chernobyl"
K7 x,r/e
5 20:15 Saura:
CRIA CUERVOS / KORPPI SYLISSÄ
# K16 e/s TN 1.51
20:15 Girárd:
STRANGE BIRDS
# K7 f/e 1.10
Previous screening continues
20:15 Jarva:
YHDEN MIEHEN SOTA / ONE MAN’S WAR
K7 s/e 1.54
6 22:45 Klinger:
PORTO
# K16 e,f/e 1.16
23:00 Mykkäelokuvakonsertti / Silent Movie Concert (säest./acc. Ykspihlajan kino-orkesteri) - Kuosmanen:
SALAVIINANPOLTTAJAT / MOONSHINERS + ROMU-MATTILA JA KAUNIS NAINEN / ROMU-MATTILA AND A BEAUTIFUL LADY
K7 s/e 1.30 + KESKIYÖN TANSSIT / MIDNIGHT DANCE
22:45 Rasoulof:
A MAN OF INTEGRITY
# x/e 1.57
22:45 Nana & Simon
MY HAPPY FAMILY
# x/e 2.00
7 1:00 Saura:
CARMEN
# K7 es/s 1.42
1:00 Fly:
MONICA Z
# K12 r/s 1.51
1:00 Master Class (Mika Taanila) -
EXPERIMENTAL SHORT FILMS: TOTAL CINEMA
K16 e,x/e
1:00 E. Rocha:
CINEMA NOVO
# K7 x/e 1.30
8 3:15 Chytilova:
OMENALEIKKI
K16 x/s 1.36
3:15 Jarmush:
GIMME DANGER
# S e/- 1.48
3:15 Hiltunen:
ARMOTON MAA / LAW OF THE LAND
# K16 s/e 1.30
3:15 Jian Liu:
HAVE A NICE DAY
# K16 x/e 1.17

Perjantai / Friday

Lapinsuu Iso teltta / Big tent Koulu / School Pieni teltta / Small tent
1 10:00 Morrison:
DAWSON CITY: FROZEN TIME
K7 -/e 2.00
10:45 Hajdu:
IT’S NOT THE TIME OF MY LIFE
## K7 x/e 1.21
10:00 Aamukeskustelussa / In Discussion With:
BERTRAND BONELLO
1.45 f,e/s,e
10:00 Davies:
A QUIET PASSION
# K7 e/- 2.05
2 12:30 Bonello:
NOCTURAMA
# K16 f/s TN 2.10
12:30 Saura
ELISA – ELÄMÄNI
# K16 es/s,r TN 2.08
12:45 Akin:
TAIVAAN REUNALLA
K12 g,x/s,r TN 2.02
12:30 Filho:
AQUARIUS
# K12 x/e 2.26
3 15:15 Kaurismäki:
TOIVON TUOLLA PUOLEN / THE OTHER SIDE OF HOPE
## K12 s/e TN 1.38
15:30 Kuosmanen
HYMYILEVÄ MIES / THE HAPPIEST DAY IN LIFE OF OLLI MÄKI
K7 s/e TN 1.36
15:15 Mindadze:
DEAR HANS, LOVELY PJOTR
K12 v/e 1.50
15:15 Masgter Class (Jennifer Barker) -
ANIMATED FUZZY AVANT-GARDE
K12 x/e 1.32
4 17:45 Fly:
BENCH
K12 t/e TN 1.33
17:45 von Bagh & Aaltonen:
LAULUJA UTOPIASTA / SONGS FROM UTOPIA
S s/e TN 0.57
17:45 Vilhunen:
KEPPIHEVOSTEN VALLANKUMOUS / HOBBYHORSE REVOLUTION
## S s/e TN 1.28
17:45 Renoir:
VIRTA (+ I, Dalio & How Mosquito Operates)
S f/s 1.30
5 20:00 Wajda:
AFTERIMAGE
## K12 x/e 1.40
20:15 Mykkäelokuvakonsertti / Silent Movie Concert (säest./acc. Avanti! joht./lead by G. Thibaudeau) - Julian:
SUUREN OOPPERAN KUMMITUS / THE PHANTOM OF THE OPERA
K12 -/e,s 1.33
20:00 kogonada:
COLUMBUS
## S e/- 1.40
20:30 Hristov:
A GOOD POSTMAN
## S x/e 1.22
6 22:45 Saura:
IBERIA
# S es/s,r TN 1.37
22:30 Mestariluokka/Master Class (Möller & Taanila) - Bridges:
KIINA-ILMIÖ / THE CHINA SYNDROME
K12 e/s,r 1.59
22:30 Almodovar:
SALAISUUTENI KUKKA
K7 es/s,r 1.48
22:45 Jarva:
ONNENPELI
K16 s/- TN 1.33
7 1:00 Schlöndorff:
PETOSTEN KEHÄSSÄ
# K16 g/s TN 1.59
1:30 Karaoke - Ashby:
LET’S SPEND THE NIGHT TOGETHER
S e/s 1.31
1:00 Bonello:
HOUSE OF TOLERANCE
## K16 f/e TN 2.02
1:00
TOM OF FINLAND
## K12 s/e 1.56
8 3:30 Wackerbarth:
CASTING
# S g/e 1.31
3:30 Rättö:
SAMURAI RAUNI REPOSAARELAINEN / SAMURAI RAUNI
K12 s/e TN 1.20
3:30 Gund & Kyi:
CHAVELA
## K7 es/e 1.30
3:30 E. Rocha:
CINEMA NOVO
## K7 x/e 1.30
9 5:30 Girárd:
STRANGE BIRDS
## K7 f/e 1.10
5:30 Pollari:
EPUT
S s/e 1.45
5:45 Philippe:
78/52
## K16 e/- 1.31
5:30 Parenti:
JOHN TRAVOLTO - THE FACE WITH TWO FEET
e/- 1.27
10 7:30 Jarva:
JÄNIKSEN VUOSI
K7 s/- 2.09
8:00
---
8:00
---
8:00
---

Lauantai / Saturday

Lapinsuu Iso teltta / Big tent Koulu / School Pieni teltta / Small tent
1 10:00 Nana & Simon:
MY HAPPY FAMILY
## x/e 2.00
10:00 Reichardt:
CERTAIN WOMEN
## K7 e/- 1.47
10:00 Aamukeskustelussa / In Discussion With:
CARLOS SAURA
es/e,s
10:15 Baumbach & Paltrow:
DE PALMA
## K12 e/- 1.50
2 12:30 Wessel:
FOG IN AUGUST
# K12 g/e TN 2.06
12:45 Saura:
AY, CARMELA!
es/s TN 1.43
12:30 Fly:
INHERITANCE
K12 t,r,e/e TN 1.55
12:30 Vapaa pääsy - Kotimaisten tekijävieraidenkeskustelutilaisuus s/- 1.00 13:45 Vapaa pääsy - Mestariluokka (Neil Hardwick) - Suomalaisen musikaalin alkeet 1.00
3 15:15 Puiu:
SIERANEVADA
S x/e 2.54
15:15 Bonello:
SAINT LAURENT
K16 f/e 2.30
15:00 Mestariluokka (Goudet) -
LYSTIKÄS KIRJEENKANTAJA
S f/s 1.20 (+ 16:30 Vapaa pääsy - Goudet: American Style f/s 1.21)
15:30 Abdrashitov:
MIESPALVELIJA
K12 v/s TN 2.18
4 18:50 Rasoulof:
A MAN OF INTEGRITY
## x/e 1.59
18:50 Mykkäelokuvaelokuvakonsertti / Silent Movie Concert (säest./acc. G. Thibaudeau) Schwarz:
IHMEELLINEN VALHE / THE WONDERFUL LIES OF NINA PETROVNA
-/e,s 1.42
18:50 Davies:
A QUIET PASSION
## K7 e/- 2.05
18:50 Vaala:
LOVIISA, NISKAVUOREN NUORI EMÄNTÄ
K7 s/- 1.31
5 21:05 Saura:
CRIA CUERVOS / KORPPI SYLISSÄ
## K16 es/s,r 1.51
21:05 Koiso-Kanttila:
KAIKEN SE KESTÄÄ / STAR BOYS
s/e TN 1.22
21:05 Klinger:
PORTO
## K16 e,f/e 1.16
21:05 Master Class (Möller & Taanila) -
NUCLEAR SHORTS "Fukushima I"
K16 x/e 1.33
6 23:15 Assayas:
PERSONAL SHOPPER
## K12 f/e 1.45
23:15 Karaoke - Hardwick:
JOS RAKASTAT
K7 s/s TN 2.03
23:15 Saura:
FLAMENCO
# S es/s,r 1.43
23:15 Wackerbarth:
CASTING
## S g/e 1.31
7 1:30 Fassbinder:
LILI MARLEEN / LILI MARLENE
K16 g/s,r 2.02
1:30 de Palma:
PHANTOM OF THE PARADISE / AAVEMUSA
K18 e/s,r 1.33
1:30 Mustonen
BODOM / LAKE BODOM
K16 s/e 1.30
1:30 Jian Liu:
HAVE A NICE DAY
## K16 x/e 1.17
8 3:45 Jarmusch:
GIMME DANGER
## S e/- 1.48
3:45 Yeon:
TRAIN TO BUSAN
## K16 x/e 1.58
3:45 Lalli:
KUUDES KERTA / HONEYBUNNIES
K16 s/e 1.48
3:45 Saura:
BLOOD WEDDING / VEREN HÄÄT
## K7 es/s,r 1.11

Sunnuntai / Sunday

Lapinsuu Iso teltta / Big tent Koulu / School Pieni teltta / Small tent
1 10:00 Wessel:
FOG IN AUGUST
## K12 g/e TN 2.06
10:15 Saura:
IBERIA
### S es/e,r 1.37
10:00 // 11:00 Aamukeskustelussa / In Discussion With:
EIJA POKKINEN // PER FLY
s/e // e/s
10:30 Jokela:
KANELIA KAINALOON, TATU JA PATU! / TATU AND PATU
S s/e 1.10
2 12:30 Fly:
MANSLAUGHTER
K12 t/e TN 1.30
12:30 Vilhunen:
TYTTÖ NIMELTÄ VARPU / LITTLE WING
## K12 s/e TN 1.38
12:45
LEFFARAATI
1.30
12:30 Saura:
FLAMENCO
## S es/s,r 1.43
3 14:45 Saura:
ELISA – ELÄMÄNI
## K16 es/s,r 2.08
14:45 Fassbinder:
MARRIAGE OF MARIA BRAUN
## K16 g/e 2.01
15:00 Fly:
MONICA Z
## K12 r,e/e 1.51
15:00 Laine:
VIRAALI
## K12 s/e TN 1.51
4 17:00 Master Class (Möller & Taanila) - Kôji Fukada:
SAYONARA
K12 x/e 1.52
17:00 Saura:
CARMEN
## K7 es/s 1.42
17:15 Schlöndorff:
PETOSTEN KEHÄSSÄ
## K16 g/s 1.50
17:30
KOTIMAISET LYHYTELOKUVAT
## K16 s/e 1.23
5 19:15 Bonello:
NOCTURAMA
## K16 f/s 2.10
19:30 Hiltunen:
ARMOTON MAA / LAW OF THE LAND
## K16 s/e TN 1.30
19:15 Jude:
SCARRED HEARTS
## K12 x/e 2.21
19:15 Filho:
AQUARIUS
## K12 x/e 2.26
6 21:45 Yleisön toiveuusinta- Saura:
CRIA CUERVOS – KORPPI SYLISSÄ
### K16 es/s 1.51
22:00
---
22:00
IT’S NOT THE TIME OF MY LIFE
## K7 x/e 1.21
22:00 Okazaki:
MIFUNE: THE LAST SAMURAI
## K12 e,x/e 1.20

MERKKIEN SELITYKSET:
# = elokuva uusitaan / wil be screened again; ## = uusinta / rerun; Ikärajat: S = sallittu, K7 = sallittu yli 7-vuotiaille ; TN = tekijävieras näytöksessä / Guest attending; suluissa & + / in parenthesis & + = lyhytfilmi alkukuvana / short film before the feature; kursiivi / in italics = lisäys ed. versioon / addition comp. to last ed.; kielten lyhenteet / language (dialogikieli/tekstityskieli, dialog/subtitles): e = englanti/English, es = espanja/Spanish, f = ranska/French, g = saksa/German, i = italia/Italy, r = ruotsi/Swedish, s = suomi/Finnish, v = venäjä/Russian, x = muu kieli/other language. Kesto 1.20 = 1 t 20 min; ¤ = tulkkaus näkövammaisille * = muutos / change in the program